Diyaliz Hastalarında Beslenme Önerileri


 da bu hastalarda kanda üre miktarının artmasına yol açacaktır. Dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.

Hastanın günlük alması gereken enerjisi diyetisyeni tarafından düzenlenirken; hastada hipertrigliseridemi (kanda triglisert düzeyinin yüksek olması durumu) varlığı sorgulanmalı ve böyle bir durumda hastanın basit şekerler sınırlandırılmalı; tatlılar, şekerlemeler ve şeker içeren tüm gıdalar kısıtlanmalıdır. Bununla beraber hastalar yağlı yiyeceklerden kaçınmalı, et ve süt ürünlerini az yağlı tercih etmelidir.

Diyaliz hastalarında sıvı alımı, sodyum, potasyum, fosfor alımı düzeyleri kısıtlanmalıdır. Bu hastalar mutlaka bir diyetisyen kontrolünde beslenmelidir. Çünkü proteinden zengin besinler aynı zamanda fosfattan da zengindir. Yukarıda belirttiğimiz gibi protein eksikliği bir sorun yaratırken fazlalılığı da risklidir.

Yüksek Sodyumlu Gıdalar: Tuz,tuz içeren besinler, salamura yapılmış gıdalar, turşular

Yüksek Potasyumlu Gıdalar: Kahve,muz, çilek, et ve et ürünleri, kuru kayısı, mercimek, kuru fasülye

Yüksek Fosforlu Gıdalar: Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi protein içeren gıdalar

Diyaliz tedavisi alan hastalar aldıkları tedaviyle birlikte günlük hayatlarında normal bir rutin yakalamak adına beslenme düzenlerine büyük ihtimam göstermek zorundadırlar. Bu konuda en iyi desteği konusunda uzman diyetisyenlerden alabilirler. Her durumda sağlıklı beslenme temel felsefemiz olmalıdır.


Anahtar Kelimeler :